Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-05-21

Jak rozliczać zakwaterowanie pracowników

Pracodawcy często oferują zatrudnionym dodatkowe świadczenia. Zdarza się, że wynajmują mieszkanie dla swoich pracowników mających miejsce zamieszkania w innej miejscowości. Może zaistnieć wówczas problem, jak rozliczyć zakwaterowanie pracowników. Sposób rozliczenia zależy od tego, czy mieszkanie jest wynajmowane dla jednego pracownika czy dla grupy pracowników, a także od kosztu świadczenia ponoszonego na jednego pracownika.

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania dla jednego pracownika nie jest objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych ani ze składek. W związku z tym wartość takiego świadczenia należy doliczyć do przychodów pracownika ze stosunku pracy podlegających opodatkowaniu i odprowadzić od niego składki ZUS.

W przypadku wynajęcia mieszkania dla kilku pracowników sposób rozliczenia przychodu do celów podatkowych zależy od wartości świadczenia przypadającego na jednego pracownika. Doliczeniu do przychodu ze stosunku pracy podlega przypadająca na danego pracownika różnica wartości tego świadczenia przekraczająca 500 zł.

Koszt wynajmu mieszkania jest dla pracownika przychodem, który zawsze podlega oskładkowaniu. Wartość tego świadczenia, jaką trzeba wliczyć do podstawy wymiaru składek, należy ustalać niezależnie od zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego.

Koszt zakwaterowania a podstawa opodatkowania

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych . Zatem przychodem dla pracownika jest nie tylko pensja, ale również wartość otrzymanych przez niego nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00