Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-01-25

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia na podstawie art. 361 Kodeksu pracy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą jego część. Obliczając wysokość odszkodowania należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu podstawy wymiaru ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

W przypadku gdy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (np. likwidacja stanowiska pracy), pracodawca może w celu wcześniejszego rozwiązania umowy skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca (art. 361 § 1 Kodeksu pracy). Dalsze skrócenie okresu wypowiedzenia, np. do 2 tygodni, może nastąpić wyłącznie na podstawie uzgodnień między stronami stosunku pracy (art. 36 § 6 Kodeksu pracy).

Nabycie prawa do odszkodowania

Skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 36 § 1 Kodeksu pracy powoduje rozwiązanie tej umowy z upływem skróconego okresu (uchwała SN z 9 lipca 1992 r., I PZP 20/92, OSNC 1993/1-2/2). Z tą datą pracownik nabywa prawo do odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00