Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-25

Konsekwencje zaprzestania wypłaty odszkodowania za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej

Wypłata odszkodowania za powstrzymywanie się pracownika od działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia ma, co do zasady, charakter obowiązkowy. Dotyczy to zarówno wysokości świadczenia, jak i terminu jego wypłaty. Jeżeli pracodawca nie wypłaca odszkodowania lub opóźnia się z jego wypłatą, to tego rodzaju naruszenia mogą powodować ustanie zakazu konkurencji.

Po zawarciu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, w zakresie wypłaty odszkodowania, mogą pojawić się sytuacje, w których postanowienia umowne przestają obowiązywać. Mogą one wynikać zarówno z określonych zachowań pracodawcy, jak i pracownika.

Pracodawca nie wypłaca odszkodowania

Za powstrzymywanie się pracownika od prowadzenia działalności konkurencyjnej pracodawca powinien wypłacać odszkodowanie z tego tytułu. Zatrudniający z różnych względów może jednak zaprzestać wypłaty odszkodowania w całości lub części bądź wypłacać je nieterminowo. Konsekwencje takiego zachowania pracodawcy określa art. 101 § 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Można zatem uznać, że jasno wyrażona pracownikowi przez pracodawcę wola zaprzestania wypłaty odszkodowania powoduje ustanie po stronie pracownika zobowiązania do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00