Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-06-01

Kiedy praca w szczególnych warunkach uprawnia do wcześniejszej emerytury?

Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach daje możliwość ubiegania się o przyznanie emerytury w wieku niższym od powszechnie obowiązującego. Skorzystanie z tego wymaga jednak spełnienia dodatkowych warunków.

Ustalając uprawnienia do wcześniejszej emerytury ZUS bada między innymi prawidłowość dokumentu, który potwierdza wykonywanie pracy w szczególnych warunkach oraz wymiar, w jakim praca była wykonywana.
Jeden z naszych pracowników, wykonujący pracę w szczególnych warunkach, w lipcu 2005 r. ukończy 60 lat. W poprzednim zakładzie pracy przez 9 lat pracował stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonując pracę w szczególnych warunkach. Okres tej pracy potwierdza świadectwo pracy. W naszym zakładzie pracownik ten jest zatrudniony od ponad 6 lat w wymiarze 3/4 etatu. Jego stanowisko pracy jest wymienione w wykazie A. Pracownik ma prawie 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Czy z chwilą osiągnięcia wieku 60 lat spełni warunki wymagane do przyznania wcześniejszej emerytury?
Nie. Osoba ta nie będzie miała prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach krócej niż wymagane do przyznania tej emerytury.
Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje mężczyźnie urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r., pod warunkiem że posiada co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, jeśli przez co najmniej 15 lat wykonywał pracę w szczególnych warunkach.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00