Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-01

Obowiązki pracodawców w nowym okresie zasiłkowym

Nowy okres zasiłkowy to nowe obowiązki dla pracodawców i innych instytucji wypłacających świadczenia rodzinne. W nowym systemie świadczeń rodzinnych przyjęto, że kolejny okres zasiłkowy rozpoczyna się 1 września danego roku i trwa do końca sierpnia następnego roku.

Jeszcze tylko przez rok pewna grupa pracodawców, która zatrudnia co najmniej 20 pracowników, będzie zobowiązana do ustalania prawa i wypłaty świadczeń dla swoich pracowników, zleceniobiorców oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej. Katalog obowiązków i świadczeń, które nadal będą wypłacać zakłady pracy, ulegnie jednak zmianie od 1 września 2005 r. Cały czas trwa okres przejściowy, w którym sukcesywnie wypłatę świadczeń przejmuje organ właściwy. W praktyce najczęściej będzie to ośrodek pomocy społecznej.
Pracodawcy, którzy w nadchodzącym okresie zasiłkowym będą wypłacać świadczenia, muszą pamiętać również o nowym obowiązku polegającym na weryfikacji prawa do świadczeń.
W okresie zasiłkowym rozpoczynającym się od września 2005 r. nadal będziemy wypłacali pracownikom świadczenia rodzinne. Czy zmienia się katalog świadczeń, do wypłaty których będziemy upoważnieni?
Od września 2005 r. zmieni się katalog świadczeń rodzinnych wypłacanych przez pracodawców. W mijającym okresie zasiłkowym (od maja 2004 r. do sierpnia 2005 r.) pracownik mógł starać się o wypłatę w zakładzie pracy zasiłku rodzinnego oraz dodatku z tytułu urodzenia dziecka, kształcenia i rehabilitacji dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania i zasiłku pielęgnacyjnego.
Od września 2005 r. katalog ten zostanie zawężony i w związku z tym pracodawcy będą wypłacać pracownikom na ich wniosek:
• zasiłek rodzinny oraz
• dodatek z tytułu urodzenia dziecka,
• dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka,
• dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego,
• zasiłek pielęgnacyjny.
Jeżeli pracownik będzie starał się o inne świadczenia (np. dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania), należy skierować go do organu właściwego. Będzie to najczęściej urząd gminy albo ośrodek pomocy społecznej, który ustali i przejmie wypłatę wszystkich świadczeń dla pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00