Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-16

Wcześniejsze emerytury - dla kogo i na jakich zasadach

Osoby objęte zreformowanym w 1999 r. systemem emerytalnym mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat - kobiety lub 65 lat - mężczyźni. Reforma systemu emerytalnego nie objęła jednak wszystkich ubezpieczonych.

Część osób zachowała uprawnienia emerytalne na dotychczas obowiązujących zasadach. Dotyczy to przede wszystkim osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., a także osób należących do tzw. średniej grupy wiekowej (urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.), które mogą ubiegać się o emeryturę na starych zasadach po spełnieniu określonych warunków do końca 2007 r.
Emerytura pracownicza
Podstawowym warunkiem nabycia uprawnień do tzw. pracowniczej emerytury jest pozostawanie w ubezpieczeniu społecznym z tytułu zatrudnienia w ramach umowy o pracę. Uprawnienia do tej emerytury zależą jednak równocześnie od ogólnego stażu ubezpieczeniowego, osiągnięcia wymaganego wieku, a niekiedy również od uznania za osobę niezdolną do pracy. Mogą ją otrzymać osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., a po spełnieniu dodatkowych warunków również osoby urodzone w latach 1949-1968.
Kobieta może przejść na tę emeryturę po osiągnięciu wieku 55 lat (musi dodatkowo udowodnić co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych albo co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych przy jednoczesnym uznaniu za całkowicie niezdolną do pracy), a mężczyzna po ukończeniu 60 lat (powinien posiadać co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz równocześnie zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy).
WAŻNE!
Emerytura pracownicza przysługuje tylko osobom, które ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami.
Ubezpieczenie z innego tytułu niż stosunek pracy (np. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, wykonywania umowy zlecenia) przekreśla możliwość jej uzyskania.
Od tej zasady jest jeden wyjątek. Jeśli dana osoba pozostawała w ubezpieczeniu pracowniczym przez okres ubezpieczenia, który jest wymagany do uzyskania emerytury (30, 25 lub 20 lat), to może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę dla pracowników również wtedy, gdy ostatnio była ubezpieczona z innego tytułu niż stosunek pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00