Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-07-25

Kto ma prawo do renty socjalnej i kiedy je traci

Renta socjalna jest świadczeniem mającym zapewnić środki utrzymania osobom, którym stan zdrowia nie pozwolił na rozwijanie kariery zawodowej. W związku z brakiem odpowiedniego stażu pracy takie osoby nie mogą starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Renta socjalna przysługuje osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji materialnej. Prawo do niej mają osoby, których stan zdrowia nie pozwala na podjęcie pracy. Osoba uprawniona do takiej renty może jednak osiągać dodatkowe przychody, ale w ograniczonej wysokości.
Zatrudniam pracownika, z którym powinienem rozwiązać stosunek pracy z uwagi na jego zły stan zdrowia. Obecnie jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Pracownik ten nie ma wymaganego stażu pracy, a zatem nie nabędzie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z jego informacji wynika jednak, że jego zły stan zdrowia jest związany ze schorzeniami, które występowały już w okresie, kiedy studiował. Czy w związku z tym może się ubiegać o rentę socjalną? Jak ma się o nią starać?
Jeśli lekarz orzecznik ZUS uzna, że z powodu naruszenia sprawności organizmu w okresie studiów pracownik stał się całkowicie niezdolny do pracy, to ZUS przyzna mu prawo do renty socjalnej. Wniosek o przyznanie renty socjalnej rozpatrzy jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu pracownika. Wniosek można złożyć w każdej placówce ZUS, która we własnym zakresie przekaże go do właściwej jednostki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00