Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-01-25

Co się zmieniło w wypłacie zasiłków macierzyńskich

Od 19 grudnia 2006 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie urlopów macierzyńskich, urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłków macierzyńskich. W okresie przejściowym pojawiają się wątpliwości, czy pracownicy mogą skorzystać z nowych rozwiązań, kiedy stosować stare, a kiedy nowe przepisy.

Ustawodawca nowelizacją zwiększył wymiar urlopu i okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Od 19 grudnia 2006 r. nie ma też wątpliwości, jak liczyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Doprecyzowano przepis, z którego wynika, że tydzień urlopu macierzyńskiego równa się 7 dniom.
Zatrudniam pracownicę, która 5 stycznia 2007 r. urodziła drugie dziecko. Wcześniej nie korzystała z zasiłku macierzyńskiego. Ile wynosi okres urlopu i wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jak go liczyć?
Pracownicy przysługuje 20 tygodni (140 dni) urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Okres ten liczy się od 5 stycznia 2007 r., tj. od dnia porodu, do 24 maja 2007 r. Nowelizacja doprecyzowała zapis dotyczący liczenia urlopu macierzyńskiego. Tydzień urlopu jest równy 7 dniom.
Okresy urlopu macierzyńskiego i wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostały wydłużone o 2 tygodnie w stosunku do obowiązujących przed nowelizacją i wynoszą:
• 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie,
• 20 tygodni (140 dni) przy każdym następnym porodzie,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00