Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-25

Jakie są zasady zatrudniania chałupników

Ostatnią formą pozapracowniczego zatrudnienia, jaką Państwu przedstawiamy, jest umowa o pracę nakładczą. Charakter pracy chałupników jest bardziej zbliżony do wykonywania pracy przez pracowników niż osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Chałupnik, podobnie jak pracownik, ma bowiem prawo m.in. do urlopu wypoczynkowego, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, wynagrodzenia chorobowego. Ponadto przepisy zobowiązują nakładcę do zapewnienia wykonawcy takiej ilości pracy, aby osiągnął on gwarantowany poziom wynagrodzenia. Jednak chałupnik, który z przyczyn niezależnych od nakładcy nie wykona założonej ilości pracy, chociaż niewykonanie pracy nie nastąpiło z jego winy, nie ma prawa do gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi.

WSZYSTKO NA TEMAT... pozapracowniczych form zatrudnienia
W przypadku prac polegających na wykonywaniu wielu jednakowych i niewymagających stałego nadzoru czynności korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest zatrudnianie osób na podstawie umowy o pracę nakładczą.
Zawarcie umowy o pracę nakładczą nie powoduje powstania stosunku pracy. Jednak w wielu przypadkach osobom zatrudnionym na tej podstawie przysługują uprawnienia podobne do tych, które wynikają z prawa pracy. Niekiedy więc do umów o pracę nakładczą będą stosowane zasady podobne do wynikających z prawa pracy, natomiast innym razem będą analogicznie stosowane konkretne przepisy prawa pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00