Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-01-10

Jak wypłacać dodatki wyrównawcze?

Dodatki wyrównawcze mają na celu rekompensatę różnicy między otrzymywaną dotychczas przez pracownika pensją a wynagrodzeniem uzyskiwanym po przeniesieniu go do innej pracy. Dotyczy to przeniesienia, które nastąpiło w związku z zaistnieniem wskazanych w przepisach prawa pracy okoliczności i spowodowało obniżenie dochodów pracownika ze stosunku pracy.

Dodatek wyrównawczy stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy.
Pracownica, która przez znaczną część swojego wymiaru czasu pracy pracowała w nocy, zaszła w ciążę. Ponieważ nie miałem możliwości innego ułożenia jej rozkładu czasu pracy, przeniosłem ją do innej (dziennej) pracy. Czy otrzymywany z tytułu pracy w nocy dodatek podlega wliczeniu do podstawy wyliczania dodatku wyrównawczego dla tej osoby?
Tak, dodatek za pracę w nocy podlega wliczeniu do wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia dodatku wyrównawczego.
Przy ustalaniu wysokości dodatku wyrównawczego stosujemy zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Wliczamy więc wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy z uwzględnieniem zawartych w przepisach wyłączeń. Katalog wyłączeń nie zawiera wskazanego przez Pana dodatku za pracę w nocy (jak również np. dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00