Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-25

OBOWIĄZKI PRACODAWCY NA PRZEŁOMIE ROKU

Przełom roku kalendarzowego jest w zakładzie pracy okresem szczególnie trudnym, ponieważ wiąże się dla pracodawcy z dodatkowymi obowiązkami i problemami. Dotyczą one m.in. rozliczeń z ZUS i z pracownikami w wyniku zmiany stawek i wskaźników na przełomie roku, dotyczą również obowiązków związanych z tworzeniem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, rozliczeń z PFRON oraz ustalania uprawnień urlopowych pracowników.

I. Obowiązki pracodawcy w zakresie ubezpieczeń społecznych
1. Ustalenie, kto jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego
Czynności ustalania prawa do zasiłków, ich wysokości, a także wypłata świadczeń z ubezpieczenia społecznego mogą należeć do pracodawcy bądź ZUS. Kryterium wyznaczającym płatnika zasiłków na nowy rok jest liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada bieżącego roku.
Jeśli 30 listopada pracodawca zgłasza do tego ubezpieczenia powyżej 20 osób, to będzie obliczał i wypłacał zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne.
WAŻNE!
Wypłata zasiłków powinna następować w przyjętym u pracodawcy terminie wypłaty wynagrodzeń.
W przypadku płatnika składek, który 30 listopada nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia.
Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych pracodawca bierze pod uwagę zarówno osoby, za które obowiązkowo opłaca składkę chorobową, jak i osoby, które przystąpiły do tego ubezpieczenia dobrowolnie.
Ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo:
• pracownicy,
• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osoby odbywające służbę zastępczą.
Natomiast dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym mogą być objęte, na swój wniosek, tylko osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Są nimi chałupnicy, zleceniobiorcy lub osoby świadczące usługi na podstawie innych umów, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, jeżeli z tych tytułów podlegają obowiązkowo składkom emerytalnej i rentowym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00