Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-11-16

Jak ustalać i wypłacać wynagrodzenie?

Strony umowy o pracę mogą uzgadniać niektóre zasady ustalania i wypłaty wynagrodzenia. Swoboda stron w tym zakresie jest jednak znacznie mniejsza niż w stosunkach cywilnoprawnych.

W prawie pracy obowiązuje wiele przepisów regulujących zasady określania wysokości wynagrodzenia, terminowość wypłaty, skutki wypłaty nieterminowej. Nierzadko stwierdzenie, jakie konkretnie obowiązki nakłada ogólnie sformułowany przepis, sprawia pracodawcom trudności.
Planuję w moim przedsiębiorstwie wydać regulamin wynagradzania. W projekcie zamieściłem zapis, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego poszczególnych pracowników jest określana w umowach o pracę. Organizacja związkowa działająca w moim zakładzie nie chce zgodzić się na ten zapis, twierdząc, że powinienem zamieścić w regulaminie tabelę stawek zaszeregowania. Nie wynika to z Kodeksu pracy. Czy związek zawodowy ma rację?
Słusznie uważa Pan, że obowiązek wydania tabeli stawek zaszeregowania nie wynika wprost z Kodeksu pracy. Jednak przepisy nakazują ustalić w regulaminie wynagradzania warunki wynagradzania za pracę. Wynagrodzenie zasadnicze to niewątpliwie podstawowy składnik wynagrodzenia. Zamieszczenie w regulaminie jedynie ogólnego zapisu, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego jest określana w umowach o pracę, powoduje, iż regulamin staje się dokumentem pozbawionym większego znaczenia praktycznego. Nie jest to zgodne z intencją ustawodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00