Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2005-05-16

Jakie są zasady sumowania okresów ubezpieczenia chorobowego w Unii Europejskiej?

W Polsce prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego jest uzależnione od posiadania okresu wyczekiwania, tj. wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W podobny sposób uregulowane są zasady nabywania prawa do świadczeń w razie choroby przewidziane w prawie wewnętrznym innych państw członkowskich UE.

W poszczególnych państwach Wspólnoty Europejskiej prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby lub macierzyństwa często zależy od wymaganego okresu ubezpieczenia, zatrudnienia, a niekiedy zamieszkania. W związku z tym konieczne było uregulowanie tych spraw na gruncie prawa wspólnotowego, tak aby przewidywało możliwość sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w różnych państwach.
Sumowanie okresów umożliwia przyznanie świadczeń chorobowych lub macierzyńskich osobom, które nie osiągnęły w danym państwie wymaganego okresu do przyznania tych świadczeń. Bez tej regulacji mogłoby się zdarzyć, że pracownik migrujący podlegający ubezpieczeniu kolejno w kilku państwach członkowskich, nie nabyłby prawa do świadczeń chorobowych. W każdym z nich miałby bowiem za krótki okres ubezpieczenia, mimo że łączny okres ubezpieczenia przebyty w różnych państwach uprawniałby do świadczeń.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00