Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-07-16

Reguły przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej

Bez deformacji w rekrutacji (część 2)

Pytania zadawane w rozmowie kwalifikacyjnej koncentrują się najczęściej wokół wykształcenia, doświadczenia zawodowego, zainteresowań, motywacji, celów i planów kandydata do pracy. Jednak samo zadawanie pytań nie jest wystarczające, ważny jest ich umiejętny dobór i zestaw, aby w efekcie uzyskać wyczerpujące odpowiedzi. Każde pytanie pełni bowiem określoną funkcję i pomaga w dokonaniu właściwej oceny rekrutowanego, bez jakichkolwiek zniekształceń. Jakich reguł należy przestrzegać w rozmowie kwalifikacyjnej?

Jakość pytań jest podstawą sukcesu. Łatwo zniweczyć wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej, zadając wyłącznie tak zwane pytania zamknięte, na jakie odpowiedź może brzmieć tylko „tak” lub „nie”.
Przykład
Jeśli zapytamy: Czy uważa Pan (Pani) siebie za umotywowanego i wydajnego pracownika? - niewątpliwie padnie odpowiedź twierdząca. Jest ona jednak niewiele warta - nie poznaliśmy bowiem argumentów świadczących o tym, iż rekrutowany rzeczywiście potrafi pracować efektywnie. Obszerniejsze informacje o kandydacie otrzymamy zadając pytania otwarte.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00