Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-03-01

Jak stosować przepisy ustawy zasiłkowej w okresie przejściowym?

Od kilku tygodni obowiązuje zmieniona ustawa o zasiłkach z ubezpieczenia chorobowego. Najwięcej problemów sprawia pracodawcom naliczanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w okresie przejściowym.

Okres przejściowy dotyczy osób, które nabyły prawo do świadczeń przed 8 lutego 2005 r. i pobierają je po tej dacie, a także gdy przerwa między jednym a drugim zasiłkiem była krótsza niż 3 miesiące, ale przypadała na okres przed i po wejściu w życie nowych przepisów.
Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym 25 pracowników. W związku z tym ustalamy prawo i wypłacamy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Obecnie na zasiłku chorobowym przebywa jeden z pracowników, który zachorował jeszcze przed 8 lutego 2005 r. Jego 180-dniowy okres zasiłkowy upłynie 8 marca 2005 r., ale zwolnienie lekarskie ma do 14 marca 2005 r. Lekarz orzecznik badający pracownika nie przedłużył mu okresu wypłaty zasiłku chorobowego. Czy w związku ze zmianą przepisów pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy za 180 czy 182 dni?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00