Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-08-25

Które świadczenia dodatkowe dla pracowników są opodatkowane

Pracodawcy często przekazują pracownikom nieodpłatnie różnego rodzaju dodatkowe świadczenia. Ich zakres i wartość wynikają z prowadzonej przez pracodawców polityki płacowej, którą przeważnie wyznaczają względy motywacyjne. Popularnymi świadczeniami dla pracowników są np. wycieczki zagraniczne, udostępnienie samochodu służbowego, telefonu komórkowego czy wynajęcie mieszkania.

Wszelkiego rodzaju świadczenia w formie rzeczowej lub w naturze, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy, są jego przychodem ze stosunku pracy, od którego, co do zasady, potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, a więc przy zastosowaniu odpowiednich stawek podatkowych. Od zasady powszechności opodatkowania wyjątkiem są zwolnienia pewnych rodzajów przychodów, wynikające z przepisów podatkowych.

(?) Czy zakup miejskiego biletu miesięcznego na wszystkie linie dla pracownika stanowi dla niego przychód, a jeśli tak, to czy podlega opodatkowaniu?

Wartość biletu jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Przychodami ze stosunku pracy są m.in. świadczenia ponoszone przez pracodawcę za pracownika. Przekazywane bilety uznaje się więc do celów podatkowych za przychód.

Bilety miesięczne na dojazdy środkami komunikacji miejskiej są zwolnione z podatku dochodowego, ale pod warunkiem, że zakład pracy jest zobowiązany do ponoszenia tych kosztów na podstawie odrębnych ustaw. Jeśli pracodawca nie ma takiego obowiązku i kupuje bilety z własnej inicjatywy, wówczas podlegają one opodatkowaniu. W związku z tym pracodawca powinien doliczyć wartość biletu miesięcznego do wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, gdyż jest to przychód ze stosunku pracy.

Jeżeli pracodawca kupuje bilet, który pracownik wykorzystuje do przejazdów służbowych, tzn. charakter pracy pracownika wymaga poruszania się po mieście, to nie mamy do czynienia z przychodem po jego stronie. Załatwia on bowiem sprawy pracodawcy, wykonuje zadania służbowe. Nie ma z tego tytułu żadnej osobistej korzyści.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00