Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-02-01

Jakie są zasady wypłacania odpraw z tytułu zwolnień grupowych?

Często zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy zmuszeni są rozwiązywać stosunki pracy bądź z przyczyn ekonomicznych, bądź z uwagi na zmiany organizacyjne w firmie. Obowiązujące w tym zakresie przepisy nakładają określone obowiązki na niektórych pracodawców, w stosunku do innych zaś nie mają zastosowania w ogóle.

Mimo że ustawa regulująca kwestie rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a także zasady wypłacania odpraw obowiązuje już od roku, w praktyce mogą rodzić się wątpliwości, jak należy ją stosować.
Zatrudniam 21 pracowników. Muszę zlikwidować 3 etaty. Czy zwalnianym pracownikom będą przysługiwały odprawy?
Tak. Obowiązek wypłaty odprawy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników ciąży na pracodawcach, którzy zatrudniają 20 i więcej pracowników, jeżeli wskazana w wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyna leży po stronie pracodawcy (np. likwidacja etatu, zmiany organizacyjne). Ustawa o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ma zastosowanie zarówno do tzw. zwolnień grupowych, jak i indywidualnych decyzji pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn leżących po jego stronie. Odprawa przysługuje nie tylko wtedy, gdy wypowiedzenia dokona pracodawca, ale również wtedy, gdy rozwiązanie umowy nastąpi za porozumieniem stron, jeśli jego przyczyną były okoliczności dotyczące pracodawcy i dotyczy co najmniej 5 pracowników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00