Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-02-10

Czy składkę na ubezpieczenie zdrowotne zawsze można obniżyć do wysokości zaliczki na podatek dochodowy?

Od 1 stycznia 2006 r. po raz kolejny zmieniła się stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do końca roku będzie ona wynosić 8,75% podstawy wymiaru. Nadal jednak odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podlega 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne w nowej wysokości należy naliczać od wszystkich wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika po 31 grudnia 2005 r. wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek, bez względu na okres, za który jest ona należna. Podstawą wymiaru składki na to ubezpieczenie jest podstawa składek na ubezpieczenia społeczne pomniejszona o kwotę składek na te ubezpieczenia finansowanych przez pracownika, tj. o połowę składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz o całą składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Zajmuję się sprawami kadrowo-płacowymi w spółce, która członkom rady nadzorczej przyznała w tym roku świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia tej funkcji. Czy jeśli obliczona przeze mnie składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie niższa od zaliczki na podatek, zastosowanie mają zasady obniżenia tej składki do wysokości zaliczki tak jak w przypadku pracowników?
Powinna Pani składkę na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzić do ZUS w wysokości 8,75% podstawy jej wymiaru, nawet jeśli będzie to kwota wyższa od zaliczki na podatek dochodowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00