Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-04-01

Jakie zasady zakazu konkurencji obowiązują po ustaniu stosunku pracy?

Umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy zawiera się z pracownikami mającymi dostep do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie może narazić pracodawcę na szkodę. Po zaprezentowaniu w numerze 5 MPPiU zasad dotyczących zakazu konkurencji w czasie trwania stosunku pracy przedstawiamy zagadnienia związane z zakazem konkurencji po zakończeniu umowy o pracę.

Umowa o zakazie konkurencji zawarta z pracownikiem chroni interesy pracodawcy także po rozwiązaniu umowy o pracę. Zawiera się ją w odrębnej umowie niż umowa o pracę. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad przy formułowaniu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy pozwala pracodawcom uniknąć niepotrzebnych problemów.
Zamierzam podpisać z pracownikami umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Czy w razie mojej nieobecności w firmie umowę taką może podpisać mój pełnomocnik?
Tak, jest to dopuszczalne. Uprawniona do zawarcia takiej umowy będzie każda osoba lub organ zarządzający zakładem pracy, a także inna wyznaczona do tego osoba (np. kierownik oddziału firmy lub pełnomocnik pracodawcy).
Prowadzę firmę sprzątającą. Czy mogę z pracownicami zatrudnionymi na stanowiskach sprzątaczek zawrzeć umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00