Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-04-01

Czy naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego uprawnia pracownika do jego rozpoczęcia?

Czy naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego uprawnia pracownika do jego rozpoczęcia?, sygn. I PKN 121/00

Zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2000 r., I PKN 121/00, OSNP 2002/15/353).

Jan L. był zatrudniony w pozwanej spółce na stanowisku członka zarządu. Po roku pracy postanowił wykorzystać zaległy urlop, podczas którego członkowie zarządu odwołali go ze stanowiska. Ze względu na stan zdrowia powód przerwał urlop i poszedł na zwolnienie lekarskie. Następnie pisemnie zawiadomił zarząd spółki, że po zakończeniu zwolnienia będzie kontynuował przerwany urlop wypoczynkowy. Nie uzyskał jednak na to zgody, jak również nie ustalił wcześniej terminu wykorzystania zaległego urlopu. Pozwana spółka potraktowała nieobecność powoda w pracy jako nieusprawiedliwioną i rozwiązała z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00