Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-01

Jakie są zasady indywidualnych zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników?

Prawo pracy w szczególny sposób reguluje zasady zwolnień grupowych. Wiele postanowień dotyczących tych zwolnień ma zastosowanie także do indywidualnych zwolnień z przyczyn nieleżących po stronie pracownika.

O zwolnieniach indywidualnych możemy mówić wówczas, gdy zwolnienia z pracy obejmują mniejszą liczbę pracowników w zakładzie pracy, niż wynika to z limitów określonych w ustawie. Ponadto do zwolnienia musi dojść z przyczyny niedotyczącej pracowników. Zasady te obowiązują jedynie pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
Jednemu z naszych pracowników wypowiedzieliśmy umowę o pracę z powodu małej efektywności pracy. Jednocześnie zlikwidowaliśmy jego stanowisko pracy i taką przyczynę również zawarliśmy w wypowiedzeniu. Czy w przedstawionej sytuacji pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna? Nasz zakład zatrudnia 37 pracowników.
Pracownikowi nie przysługuje odprawa pieniężna, ponieważ wyłącznym powodem zwolnienia z pracy nie są w tej sytuacji przyczyny niedotyczące pracowników. Zwolniliście bowiem Państwo pracownika również z jego winy. Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 10 października 1990 r., (I PR 319/90, OSNC z 1992 r. nr 11, poz. 204), sformułowanie, że przyczyny niedotyczące pracowników powinny stanowić wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy, należy rozumieć jako sytuację, w której bez zaistnienia tych przyczyn nie zostałaby podjęta przez kierownika zakładu pracy indywidualna decyzja o zwolnieniu pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00