Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-01

Jak ustalać prawo i wypłacać zasiłki z ubezpieczenia chorobowego na podstawie prawa UE?

Każde państwo członkowskie UE zachowało prawo do tworzenia własnego ustawodawstwa, również w zakresie świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. Zatem każde państwo członkowskie może swobodnie decydować o warunkach nabywania prawa i wypłaty tych świadczeń.

Obywatele państw UE mają prawo do swobodnego przemieszczania się w granicach Wspólnoty. Korzystanie z tego prawa powoduje, że osoby migrujące będą podlegały systemom prawnym różnych państw członkowskich. W związku z tym, aby ułatwić im korzystanie ze swobody przemieszczania się, a jednocześnie zabezpieczyć je na wypadek choroby, wprowadzono odpowiednie przepisy prawa wspólnotowego. Przepisy te mają na celu koordynowanie poszczególnych systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich.
W Polsce świadczeniami pieniężnymi na wypadek choroby lub macierzyństwa, które zostały objęte koordynacją, są: wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński i zasiłek opiekuńczy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00