Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-09-25

Jak należy wypłacać odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych

Sytuacja finansowa lub zmiany organizacyjne zmuszają czasem pracodawców do podjęcia decyzji o ograniczeniu zatrudnienia w firmie. Rozwiązanie stosunku pracy w tej sytuacji jest podyktowane przyczynami niezależnymi od pracowników. Dlatego ustawodawca przewidział dla zwalnianych z tego powodu pracowników dodatkowe środki pieniężne w postaci odprawy.

Obowiązek wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych dotyczy jedynie zakładów pracy zatrudniających co najmniej 20 pracowników. W mniejszych firmach odprawy z tego tytułu nie są w ogóle należne. W zakładach spełniających co najmniej 20-osobowe kryterium zatrudnienia pracownik nie musi być zwalniany wraz z grupą pracowników, aby należała mu się odprawa. O prawie do odprawy decyduje bowiem przyczyna zwolnienia.
Odprawa należy się również wtedy, gdy stosunek pracy jest rozwiązywany na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracodawcy, którego motywem działania były przyczyny leżące po jego stronie.
Nasz zakład pracy jest w trakcie likwidacji. Czy pracownikom, którzy w okresie wypowiedzenia podejmą zatrudnienie w sąsiedniej fabryce, należy się odprawa?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00