Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-09-25

Jak przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego

Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na pracodawcy jest ocena, dokumentowanie i informowanie pracowników o ryzyku zawodowym związanym z pracą oraz stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszający to ryzyko.

Przez ryzyko zawodowe należy rozumieć prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Głównym celem przeprowadzenia oceny ryzyka jest wyeliminowanie, a jeżeli jest to niemożliwe, zredukowanie występujących zagrożeń na stanowiskach pracy. Sam proces oceny ryzyka zawodowego to systematyczne badanie wszystkich aspektów pracy.
Pracodawcy, którzy nie przeprowadzą oceny ryzyka zawodowego lub przeprowadzą w sposób nierzetelny, mogą spodziewać się kary ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, a także większego prawdopodobieństwa wystąpienia np. wypadków przy pracy.
Jesteśmy jako firma zobowiązani do informowania pracowników o ryzyku zawodowym. Nie znaleźliśmy jednak żadnych przepisów, w jaki sposób ta informacja powinna być przekazana. Zatrudniamy przedstawicieli handlowych, którzy pojawiają się w firmie tylko raz w miesiącu. Czy informacje o ryzyku możemy im przesłać e-mailem?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00